Avanity Modero (single) 48-Inch Navy Blue Vanity - MODERO-V48-NB
In stock
AVAILABILITY: 13
SKU
MODERO-V48-NB
pdf-iconInstallation Guide/Specs
VANITY SALE Save 15% more at checkout.
📦 Free Shipping In Lower 48
🎧 24/7/365 Service
🔒 Secure Checkout
Credit Cards
Visa Mastercard American Express Discover
Additional Options
Apple Pay Google Pay PayPal Venmo PayPal Pay Later
The Modero 48 in. vanity has a simple clean design with an elegant Navy Blue finish and matte gold hardware. It is constructed of solid poplar wood and veneer with soft-close doors and drawers that showcase its quality. Match it with the natural beauty and durability of a stone top and you create the perfect vanity ensemble. Also available in various sizes and finishes.
Features: • Optional 1-inch thick Carrara Marble countertop [includes pre-attached white undermount rectangular sink(s] • Optional 3/4-inch thick Lotte Radianz Alluring, Contrail Matte, Everest White or Ural Gray Quartz countertop with pre-attached white undermount rectangular sink(s) • Optional 1.2-inch thick Calacatta Quartz countertop with pre-attached white undermount rectangular sink(s) • Optional 1-inch thick Cala White Engineered Stone countertop with pre-installed white undermount rectangular sink(s) • Optional VersaStone Acrylic countertop with integrated sink(s) [No backsplash] • 4-inch tall backsplash included with marble/engineered stone/quartz countertops • Solid Poplar Wood Cabinet & MDF • Navy Blue Finish • Matte Gold Finish Hardware • 4 Soft-Closing Doors • 3 Soft-Closing, Dovetailed Drawers • Marble/Quartz/Engineered Tops pre-drilled for 3-hole, 8" spread faucet(s) • VersaStone Top pre-drilled for 1-hole faucet(s) • Adjustable Height Levelers • Faucet(s) Sold Separately • Optional 24 or 28-inch mirror [24(28)" W x 32" H x 1.3" D] • Optional 24-Inch Mirror/Medicine Cabinet [24" W x 30" H x 5" D] • Optional Linen Side Cabinet [24" W x 71" H x 20" D] • *** Width of vanity is 49" with top and 48" without top